ČASTÉ OTÁZKY

Strach je jedna z evolučne najstarších a najsilnejších emócií. Prežívame ho na úrovni myšlienok, ale spúšťa tiež silnú telesnú reakciu. Pri strachu sa v mozgu aktivuje oblasť známa ako amygdala, ktorá dá signál nervovému systému, aby spustil reakciu na podnet, ktorý spustil strach. V tele sa tak okamžite uvoľňujú stresové hormóny ako kortizol a adrenalín, zvyšuje sa krvný tlak a srdcová frekvencia. Zrýchľuje sa dych a mení sa prietok krvi – krv odteká do končatín, čo umožňuje nabudenie a rýchly pohyb. Telo sa tak pripravuje na pradávnu automatickú reakciu - útok alebo útek (fight or flight). Ak sa strach stane príliš silným alebo neexistuje spôsob, ako zo situácie uniknúť, môže nastať aj nepríjemná paralýza či zmrznutie (freeze).
Strach je prirodzená reakcia na niektoré udalosti, objekty alebo situácie, v ktorých sa počas života ocitneme. Ak však začne strach narúšať schopnosť normálne fungovať a spôsobuje dlhodobé zníženie kvality života, začíname hovoriť o fóbii alebo úzkostnej poruche. Fóbie patria do skupiny úzkostných porúch. Jednoduchá definícia fóbií je „nadmerný strach z neškodných objektov alebo situácií, ktorý pretrváva dostatočne dlhú dobu a významne znižuje kvalitu života“. Je úplne pochopiteľné, ak napríklad po pozretí filmu z hororového žánru prežívate mierny nepokoj v tmavej pivnici. Takáto reakcia je úplne primeraná. Ak však už len samotné pomyslenie na pobyt v tmavej miestnosti spôsobuje po dobu niekoľkých mesiacov výrazný nepokoj či paniku, hovoríme o reakcii fobickej. Dalo by sa povedať, že fóbiu môže mať človek skoro z čohokoľvek, čo existuje. Úzkosť pritom nevzniká zo samotnej situácie, ale z našej interpretácie danej situácie.
Vo VIRTUO našim klientom pomáhame čo najskôr získať kontrolu nad ich fóbiami alebo úzkosťami. Využívame pritom najefektívnejšie metódy overené rokmi vedeckého výskumu a praxe. Sme presvedčení, že len ten kto rozumie svojmu strachu ho môže aj efektívne poraziť. Pri opätovnom získaní kontroly nad strachom je preto dôležité porozumieť tomu, že sa všetky Vaše telesné a psychické reakcie v nepríjemných situáciách dejú podľa určitých vzorcov. Aj vyhýbanie sa obávaným situáciám je návyk, ktorý v skutočnosti udržuje bludný kruh fóbie a úzkosti. Tieto vzorce, ktoré sú vo väčšine prípadov neproduktívne, je však možné zmeniť. Taktiež sa u nás naučíte efektívne techniky, ktoré Vám pomôžu v nepríjemných situáciách reagovať pokojnejšie. Naučíte sa úspešne zvládať nepríjemné telesné reakcie ako zrýchlený tep, pocit slabosti, závraty alebo točenie hlavy, potenie, chvenie, či dýchavičnosť. Získate kontrolu nad katastrofickými myšlienkami a scenármi, ktoré Vás počas panických stavov sprevádzajú. Vo VIRTUO počas konzultácií postupne zistíte, že situácie spôsobujúce úzkosť sú v skutočnosti menej nebezpečné, ako sa na prvý pohľad zdá. Keď budete všetky potrebné techniky ovládať, začnete svoj strach konfrontovať. Azda najväčšou výhodou je, že môžete čeliť Vášmu strachu v kompletne bezpečnom prostredí virtuálnej reality. Cieľom sedení je naučené techniky a stratégie aplikovať do bežného života a znovu žiť naplno a uvoľnene.
Najlepší spôsob ako dostať svoj strach pod kontrolu je čeliť mu. Každý z nás už určite počul túto vetu. Konfrontácia s objektom alebo situáciou ktorá vyvoláva strach je aj podľa vedeckých výskumov najefektívnejšou metódou, ako získať kontrolu nad nadmerným strachom. Pre postihnutých je však často už len samotná myšlienka na obávanú situáciu ťažko únosná. Vedecké štúdie ale potvrdzujú, že takýto spôsob myslenia bráni v pokroku a ceste von z bludného fobického kruhu. Virtuálna realita je moderná a inovatívna technológia, ktorej efektivita je známa už od 90. rokov minulého storočia. V kontexte fóbií a úzkosti predstavuje veľmi praktický medzistupeň medzi rozhovorom o obávanej situácii a konfrontáciou v reálnom živote. Vo virtuálnej realite je možné čeliť obávaným objektom alebo situáciám v bezpečnom, kontrolovanom a predvídateľnom prostredí. Intenzitu situácie je možné individuálne prispôsobiť klientovi a konfrontácia s obávanou situáciou sa opakuje tak dlho, kým strach neklesne na požadovanú úroveň. Takto klienti postupne získavajú kontrolu nad úzkosťou a zisťujú, že sú opäť schopní žiť život uvoľnenejšie a radostnejšie.
Konfrontácia s obávanými objektmi alebo situáciami vo virtuálnej realite má oproti tradičnej konfrontácii naživo niekoľko nesporných výhod. Ak máte napríklad nadmerný strach z výšok, nemusíte ísť na vyvýšené miesta a konfrontovať tam svoj strach. Stačí ak ostanete sedieť v kresle, nasadíte si virtuálne okuliare a prostredníctvom simulácie sa môžete ocitnúť skoro kdekoľvek. Zistenia z vedeckého výskumu zároveň dokazujú výraznú redukciu úzkosti už po približne 10 sedeniach, čo robí túto metódu automaticky časovo a finančne najefektívnejšiu. Znamená to, že virtuálna realita priamo šetrí čas a peniaze klientov. Navyše, táto metóda umožňuje flexibilné simulovanie jednotlivých scenárov a dá sa aplikovať pri veľmi širokej škále situácií, čo by v realite bolo logisticky alebo ekonomicky veľmi náročné, či priam nemožné. Napríklad pri nadmernom strachu z lietania môžu byť nástup do lietadla, samotný priebeh letu alebo pristátie opakované toľko krát, koľko je potrebné. Vedecké štúdie tiež potvrdzujú, že táto metóda je vysoko preferovaná medzi mladými ľuďmi, ale aj klientmi so špecifickými fóbiami ako sú napríklad strach z rozprávania pred skupinou ľudí, jazdenie autom, lekárske vyšetrenie a odber krvi, atď.
Aj keď hlavne staršie generácie majú tendenciu vnímať virtuálnu realitu ako niečo neznáme a potenciálne nebezpečné, zážitok vo virtuálnej realite je absolútne bezpečný. Virtuálna realita je na vzostupe už dlhé roky, väčšina ľudí ju má však spojenú s počítačovými hrami alebo simuláciou pre cvičných pilotov. VIRTUO je spolu s ďalšími centrami po svete dôkazom, že jej využitie je naozaj všestranné. Ak máte stále ťažkosti s konceptom virtuálnej reality, predstavte si nasadenie okuliarov pre virtuálnu realitu ako pobyt v malom kine, kde sedíte v prvej rade a pred očami Vám beží filmová scéna. Ak ste niekedy navštívili kino a použili 3D okuliare, vlastne ste mali niečo ako zážitok virtuálnej reality. Príliš dlhý pobyt vo virtuálnej realite môže u niektorých ľudí spôsobiť mierne točenie hlavy a prípadnú nevoľnosť, ktorá ale po pár minútach prejde.