What is arachnophobia?

Arachnophobia alebo aj nadmerný a iracionálny strach z pavúkov, je jedným z najbežnejších typov špecifických fóbií. Aj keď sú dospelí jednotlivci trpiaci arachnofóbiou schopní rozpoznať, že ich strach z pavúkov je nadmerný, deti tento rozdiel povedať nevedia. Príznaky typické pre arachnofóbiu vo väčšine prípadov nastávajú pri zhliadnutí pavúka, alebo aj všetkého čo naznačuje, že by pavúk mohol byť nablízku. Tieto príznaky môžu zahŕňať nadmerný strach z uhryznutia alebo otrávenia pavúkom, intenzívnu úzkosť, záchvaty paniky, mdloby, zvracanie alebo stratu kontroly nad močovým mechúrom. Ako dôsledok sa postihnutí začnú vyhýbať predpokladaným miestam výskytu pavúkov, ako sú záhrady, pivnice, alebo kúty.

What are the causes of arachnophobia?

Rovnako ako u iných fóbií, aj arachnofóbia sa môže u človeka vyvinúť v dôsledku observačného učenia. Ak sú napríklad malé deti svedkami situácií, kedy rodičia pri kontakte s pavúkmi kričia alebo utekajú preč, zanechá to v nich silný dojem. Niektorí odborníci sa domnievajú, že strach z pavúkov je ovplyvňovaný aj kultúrnym priestorom. Aj keď sa napríklad niektorých oblastiach Afriky ľudia veľkých pavúkov obávajú, v južnej Afrike sú súčasťou jedálnička. A v takej Kambodži patria pavúky k národnému jedlu. Ak máte traumatickú skúsenosť s pavúkom a zažili ste napríklad uhryznutie, je tiež pravdepodobnejšie, že sa u vás vyvinie arachnofóbia.

How can arachnophobia be reduced?

Vo VIRTUO poskytujeme klientom rýchlu úľavu od nadmerného strachu z pavúkov. Využívame pri tom najefektívnejšie metódy overené vedeckým výskumom a praxou. Poskytovaním informácií o dôležitých procesoch v ľudskom organizme a zapojením inovatívnej technológie virtuálnej reality Vám pomôžeme získať kontrolu nad Vašim strachom už po pár sedeniach.

An important step on your new path to health is to realize that all physiological and psychological reactions in your body follow certain patterns. These patterns can be changed positively. Avoidant behavior is a habit that can be unlearned, too. In addition, you will acquire effective strategies that help you respond more calmly during unpleasant situations. Over the course of your sessions at VIRTUO, you gradually learn that anxiety-provoking situations are less dangerous than what they seem.

Findings from scientific research confirm that the sooner the affected individuals begin treatment, the more likely they are to get rid of this condition permanently.

Neváhajte a kontaktujte nás hneď.