Čo je arachnofóbia?

Arachnofóbia alebo aj nadmerný a iracionálny strach z pavúkov, je jedným z najbežnejších typov špecifických fóbií. Aj keď sú dospelí jednotlivci trpiaci arachnofóbiou schopní rozpoznať, že ich strach z pavúkov je nadmerný, deti tento rozdiel povedať nevedia. Príznaky typické pre arachnofóbiu vo väčšine prípadov nastávajú pri zhliadnutí pavúka, alebo aj všetkého čo naznačuje, že by pavúk mohol byť nablízku. Tieto príznaky môžu zahŕňať nadmerný strach z uhryznutia alebo otrávenia pavúkom, intenzívnu úzkosť, záchvaty paniky, mdloby, zvracanie alebo stratu kontroly nad močovým mechúrom. Ako dôsledok sa postihnutí začnú vyhýbať predpokladaným miestam výskytu pavúkov, ako sú záhrady, pivnice, alebo kúty.

Ako vzniká arachnofóbia?

Rovnako ako u iných fóbií, aj arachnofóbia sa môže u človeka vyvinúť v dôsledku observačného učenia. Ak sú napríklad malé deti svedkami situácií, kedy rodičia pri kontakte s pavúkmi kričia alebo utekajú preč, zanechá to v nich silný dojem. Niektorí odborníci sa domnievajú, že strach z pavúkov je ovplyvňovaný aj kultúrnym priestorom. Aj keď sa napríklad niektorých oblastiach Afriky ľudia veľkých pavúkov obávajú, v južnej Afrike sú súčasťou jedálnička. A v takej Kambodži patria pavúky k národnému jedlu. Ak máte traumatickú skúsenosť s pavúkom a zažili ste napríklad uhryznutie, je tiež pravdepodobnejšie, že sa u vás vyvinie arachnofóbia.

Ako dostať arachnofóbiu pod kontrolu?

Vo VIRTUO poskytujeme klientom rýchlu úľavu od nadmerného strachu z pavúkov. Využívame pri tom najefektívnejšie metódy overené vedeckým výskumom a praxou. Poskytovaním informácií o dôležitých procesoch v ľudskom organizme a zapojením inovatívnej technológie virtuálnej reality Vám pomôžeme získať kontrolu nad Vašim strachom už po pár sedeniach.

Dôležitým krokom na Vašej novej ceste k zdraviu je uvedomiť si, že Vaše telesné a psychické reakcie v nepríjemných situáciách sa dejú podľa určitých vzorcov, ktoré je možné zmeniť. Vyhýbavé správanie je nefunkčný návyk udržujúci Vašu poruchu, ktorý sa v skutočnosti dá úspešne zmeniť. Taktiež Vás naučíme techniky, ktoré Vám pomôžu v nepríjemných situáciách reagovať pokojnejšie. Vo VIRTUO počas konzultácií postupne zistíte, že situácie spôsobujúce úzkosť sú v skutočnosti menej nebezpečné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Vedecké výskumy potvrdzujú, že čím skôr postihnutí začnú s konzultáciami, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa tejto poruchy natrvalo a úplne zbavia.

Neváhajte a kontaktujte nás hneď.