What is acrophobia?

Acrophobia je veľmi časté ochorenie, ktoré sa vzťahuje na iracionálny strach z výšok. Odborný termín pochádza z gréckych slov „acron“, čo znamená výška a „phobos“, čo znamená strach.

Ľudia s akrofóbiou pociťujú vo vyšších nadmorských výškach významné nepohodlie, ako napríklad závraty alebo nervozitu.

U osôb s veľmi rozvinutými príznakmi môžu byť strach a úzkosť vyvolané už aj pri pomyslení na prechod cez most alebo pri zhliadnutí fotografie hôr či údolia, čoho dôsledkom je negatívne ovplyvnená denná produktivita či fyzická kondícia.

What are the causes of acrophobia?

Dôvody vzniku akrofóbie sa dajú zredukovať na prirodzený strach z potenciálneho pádu a zranenia, ktorý sa ale rozvinul do obmedzujúcej intenzity. Je normálne a prirodzené, že ľudia majú rešpekt a na vyvýšených miestach sa pohybujú opatrne. U ľudí s akrofóbiou je však strach z týchto situácií nereálny a nadmerný. Rovnako ako všetky fóbie, aj akrofóbia sa javí ako prílišná odpoveď organizmu na strach. Niektorí odborníci sa domnievajú, že to môže byť naučená reakcia na predchádzajúci nepríjemný pád, ako aj opakovanie reakcie, ktorú postihnutí videli napríklad u svojich rodičov.

How can acrophobia be reduced?

Vo VIRTUO poskytujeme klientom rýchlu úľavu od nadmerného strachu z výšok. Využívame pri tom najefektívnejšie metódy overené vedeckým výskumom a praxou. Poskytovaním informácií o dôležitých procesoch v ľudskom organizme a zapojením inovatívnej technológie virtuálnej reality Vám pomôžeme získať kontrolu nad Vašim strachom už po pár sedeniach.

An important step on your new path to health is to realize that all physiological and psychological reactions in your body follow certain patterns. These patterns can be changed positively. Avoidant behavior is a habit that can be unlearned, too. In addition, you will acquire effective strategies that help you respond more calmly during unpleasant situations. Over the course of your sessions at VIRTUO, you gradually learn that anxiety-provoking situations are less dangerous than what they seem.


Findings from scientific research confirm that the sooner the affected individuals begin treatment, the more likely they are to get rid of this condition permanently.

Neváhajte a napíšte nám hneď.