Čo je akrofóbia?

Akrofóbia je veľmi časté ochorenie, ktoré sa vzťahuje na iracionálny strach z výšok. Odborný termín pochádza z gréckych slov „acron“, čo znamená výška a „phobos“, čo znamená strach.

Ľudia s akrofóbiou pociťujú vo vyšších nadmorských výškach významné nepohodlie, ako napríklad závraty alebo nervozitu.

U osôb s veľmi rozvinutými príznakmi môžu byť strach a úzkosť vyvolané už aj pri pomyslení na prechod cez most alebo pri zhliadnutí fotografie hôr či údolia, čoho dôsledkom je negatívne ovplyvnená denná produktivita či fyzická kondícia.

Ako vzniká akrofóbia?

Dôvody vzniku akrofóbie sa dajú zredukovať na prirodzený strach z potenciálneho pádu a zranenia, ktorý sa ale rozvinul do obmedzujúcej intenzity. Je normálne a prirodzené, že ľudia majú rešpekt a na vyvýšených miestach sa pohybujú opatrne. U ľudí s akrofóbiou je však strach z týchto situácií nereálny a nadmerný. Rovnako ako všetky fóbie, aj akrofóbia sa javí ako prílišná odpoveď organizmu na strach. Niektorí odborníci sa domnievajú, že to môže byť naučená reakcia na predchádzajúci nepríjemný pád, ako aj opakovanie reakcie, ktorú postihnutí videli napríklad u svojich rodičov.

Ako dostať akrofóbiu pod kontrolu?

Vo VIRTUO poskytujeme klientom rýchlu úľavu od nadmerného strachu z výšok. Využívame pri tom najefektívnejšie metódy overené vedeckým výskumom a praxou. Poskytovaním informácií o dôležitých procesoch v ľudskom organizme a zapojením inovatívnej technológie virtuálnej reality Vám pomôžeme získať kontrolu nad Vašim strachom už po pár sedeniach.

Dôležitým krokom na Vašej novej ceste k zdraviu je uvedomiť si, že Vaše telesné a psychické reakcie v nepríjemných situáciách sa dejú podľa určitých vzorcov, ktoré je možné zmeniť. Vyhýbavé správanie je nefunkčný návyk udržujúci Vašu poruchu, ktorý sa v skutočnosti dá úspešne zmeniť. Taktiež Vás naučíme techniky, ktoré Vám pomôžu v nepríjemných situáciách reagovať pokojnejšie. Vo VIRTUO počas konzultácií postupne zistíte, že situácie spôsobujúce úzkosť sú v skutočnosti menej nebezpečné, ako sa na prvý pohľad zdá.


Vedecké výskumy potvrdzujú, že čím skôr postihnutí začnú s konzultáciami, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa tejto poruchy natrvalo a úplne zbavia.

Neváhajte a napíšte nám hneď.