Čo je panická porucha?

Panická porucha je úzkostná porucha ku ktorej najčastejším príznakom patria intenzívne stavy úzkosti či záchvaty paniky. Na telesnej úrovni sa prejavuje absolútnym zmätkom, je sprevádzaná búšením srdca, závratmi, tlakom na hrudi či nepríjemným brnením v rukách a nohách. Častý je pritom pocit, že každú chvíľu môže nastať nejaká katastrofa.

Rovnako typické sú pre panickú poruchu pretrvávajúce obavy z ďalšieho panického ataku, ktoré postihnutých sprevádzajú dlhšie ako jeden mesiac po prvom záchvate. Medzi tieto obavy patrí aj strach z ďalších následkov potenciálneho záchvatu, ako napríklad strata kontroly, „zbláznenie sa“ alebo infarkt.

Keďže samotné lapanie po dychu alebo intenzívne búšenie srdca sú na prvý pohľad fyzické príznaky, postihnutí ľudia vo veľkej väčšine prípadov najskôr absolvujú rôzne vyšetrenia u špecializovaných lekárov. Až po vylúčení fyzických príčin si postihnutí uvedomia, že skutočný dôvod spočíva v psychike a vyhľadajú pomoc odborníkov na duševné zdravie. Panická porucha ako taká tak býva diagnostikovaná až oveľa neskôr po jej prvotnom prepuknutí.

Ako vzniká panická porucha?

V tom, že niektorí ľudia sú náchylnejší k panike ako iní, hrá veľmi dôležitú rolu genetická výbava. Je oveľa pravdepodobnejšie, že sa u ľudí s vrodenou predispozíciou ich prvý panický záchvat dostaví v náročnom období – napríklad počas rozvodu, po presťahovaní alebo počas stresového obdobia v práci.

Pri prepuknutí panickej poruchy majú tiež vplyv aj vlastné negatívne skúsenosti a zážitky. Môžu to byť napríklad mimoriadne stresujúce zážitky, ako týranie v detstve alebo smrť člena rodiny alebo priateľa. Rovnako je riziko väčšie pri povahách, ktoré sú citlivejšia na stres a negatívne emócie.

Ako dostať panickú poruchu pod kontrolu?

Vo VIRTUO poskytujeme klientom rýchlu úľavu od panických akatkov a obáv z ďalšieho záchvatu. Využívame pri tom najefektívnejšie metódy overené vedeckým výskumom a praxou. Poskytovaním informácií o dôležitých procesoch v ľudskom organizme a zapojením inovatívnej technológie virtuálnej reality Vám pomôžeme získať kontrolu nad Vašim strachom už po pár sedeniach.

Dôležitým krokom na Vašej novej ceste k zdraviu je uvedomiť si, že Vaše telesné a psychické reakcie v nepríjemných situáciách sa dejú podľa určitých vzorcov, ktoré je možné zmeniť. Vyhýbavé správanie je nefunkčný návyk udržujúci Vašu poruchu, ktorý sa v skutočnosti dá úspešne zmeniť. Taktiež Vás naučíme techniky, ktoré Vám pomôžu v nepríjemných situáciách reagovať pokojnejšie. Vo VIRTUO počas konzultácií postupne zistíte, že situácie spôsobujúce úzkosť sú v skutočnosti menej nebezpečné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Vedecké výskumy potvrdzujú, že čím skôr postihnutí začnú s konzultáciami, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa tejto poruchy natrvalo a úplne zbavia.

Neváhajte a kliknite sem.