Čo je aviofóbia?

Aviofóbia alebo aj strach z lietania je jednou z najčastejších špecifických fóbií, postihujúci asi dve až sedem percent populácie. Diagnostické kritériá pre túto fóbiu naznačujú, že ľudia postihnutí aviofóbiou zažívajú intenzívny strach a úzkosť počas letu lietadlom, alebo už počas čakania na odlet, čo predstavuje reakciu neprimeranú skutočnému nebezpečenstvu. Ľudia trpiaci touto fóbiou sa tiež aktívne vyhýbajú lietaniu, a celkovo im ich fóbia významne zhoršuje kvalitu života.

Aj keď väčšina aviofobikov vie, že v skutočnosti nie je potrebné sa obávať a už len cesta na letisko autom je štatisticky nebezpečnejšia ako samotný let, ich strach stále pretrváva. Ľudia so strachom z lietania tak často vynakladajú nemalé finančné a časovo náročným úsilie len aby sa vyhli lietaniu. Pokým lietadlom ste v Londýne za približne dve hodiny, vlakom to z Bratislavy potrvá aj 20.

Ako vzniká aviofóbia?

Jedným z faktorov ktorý prispieva k nadmerného strachu z lietania môže byť príliš negatívna interpretácia leteckých havárií, ktoré máme možnosť vidieť v televízii alebo novinách. Aj neustále sa zvyšujúce bezpečnostné opatrenia na letiskách, dlhé čakanie v rade, telesné prehliadky či röntgenové skenery môžu u niektorých ľudí zintenzívniť pocit úzkosti. Rovnako však môžu k vzniku aviofóbie prispievať aj nepríjemné skúsenosti z minulosti, ako napríklad let so silnými turbulenciami. Naučené správanie ako reakcia na rodiča, ktorý sám prežíval v kontexte lietania úzkosť je tiež jedna z možných príčin vzniku tejto fóbie.

Ako dostať aviofóbiu pod kontrolu?

Vo VIRTUO poskytujeme klientom rýchlu úľavu od nadmerného strachu z lietania. Využívame pri tom najefektívnejšie metódy overené vedeckým výskumom a praxou. Poskytovaním informácií o dôležitých procesoch v ľudskom organizme a zapojením inovatívnej technológie virtuálnej reality Vám pomôžeme získať kontrolu nad Vašim strachom už po pár sedeniach.

Dôležitým krokom na Vašej novej ceste k zdraviu je uvedomiť si, že Vaše telesné a psychické reakcie v nepríjemných situáciách sa dejú podľa určitých vzorcov, ktoré je možné zmeniť. Vyhýbavé správanie je nefunkčný návyk udržujúci Vašu poruchu, ktorý sa v skutočnosti dá úspešne zmeniť. Taktiež Vás naučíme techniky, ktoré Vám pomôžu v nepríjemných situáciách reagovať pokojnejšie. Vo VIRTUO počas konzultácií postupne zistíte, že situácie spôsobujúce úzkosť sú v skutočnosti menej nebezpečné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Vedecké výskumy potvrdzujú, že čím skôr postihnutí začnú s konzultáciami, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa tejto poruchy natrvalo a úplne zbavia.

Neváhajte a kontaktujte nás hneď.